Whatsapp Destek Hattı: 0532 354 26 41

TUKA HİKAYESİ

Ormancı bir babanın kızı ve doğa sevdalısı bir çocuk olarak ve her Karadenizli gibi bitkilerle çok erken tanışarak başladı hikayem. Sürekli doğa içinde nefes alarak geçen çocukluk sonrası doğaya olan aşkım ve tutkum artarak devam etti ve eğitim hayatıma da yön verdi. Ziraat Mühendisliği okuyarak bu işin ilmine merak saldım ve aşkımı işimle birleştirmek adına TUKA markasını kurmaya karar verdim.

 

Her yaptığım iş gibi markamın da imzam olmasını arzu ederek ailemin ve kendi ismimin baş harflerinden oluşan TUKA ismi ile markamı kurdum. Her kadın girişimci gibi hem iyi bir üretici, hem iyi bir işletmeci, hem iyi bir eş, hem de iyi bir anne olmak gibi zorlu ama güzel deneyimlerle dolu bir serüvene dönüştü marka yolculuğum. Bu yolculukta en büyük destekçim benim gibi Ziraat Yüksek Mühendisi olan eşim Ali Kayhan oldu. Onun desteği ve iki çocuğumun enerjisi ile marka yolculuğum devam ediyor.

 

Okul hayatımda ve sonrasında İbni Sina beni hep etkilemiş ve ilham vermiştir. Onun doğadaki şifa arayışı bugün bile eşsiz reçetelerle bize ışık tutuyor. Onun bitkisi olarak anılan Karahindiba logomuza iz bırakıyor ve biz onun gösterdiği yolda tamamen bitkisel ve doğal formüllerle lezzet ve şifa kaynağı olma hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz.

 

İlham aldığımız İbni Sina'nın bitkisi olarak bilinen 'Karahindiba' sembolümüze esin kaynağı olmuştur. İbni Sina 'Karahindiba' risalesi yazmıştır. Bu bitkiye çok önem vermiş ve şifalı olduğunu söylemiştir. Antik dönemlerden beri şifacıların her derde devası: yapraklarından köklerine, çiçeğinden sapına her zerresiyle, adeta şifa vermek için yaratılmış bir bitkidir 'Karahindiba. Bir üfleyişle dağılıveren bulutsu yapısıyla sihirlidir adeta. Yunan mitolojisine göre 'Karahindiba. Güneş Tanrısı Apollon'un oğlu Phaeton'un, güneş arabasının hareket ederken saçtığı tozlarından büyüyen bir çiçektir. Büyü Tanrıçası Hecate, güçlensin ve Minatour ile dövüşsün diye Theseus'u bir ay boyunca 'Karahindiba' ile beslemiş ve güçlendirmiştir 'Karahindiba' tüm kültürlerde ve medeniyetlerde kutsal bir bitki olarak bilinir. Aynı zamanda Uzakdoğu kültüründe Feng Shui açısından çok yararlı olduğuna: aile üyelerini kazadan beladan koruduğuna, sağlıklarını kolladığına inanılır.

 

Baharın sembolü, ömrünü devam etmek namına güzelden narine giden yolculuğun adıdır 'Karahindiba. TUKA'nın tamamen doğal olarak yaptığı üretimine, bitkilerden yola çıkmasına ve saflığına gönderme yapar ve markanın sembolüne estetik formu ile hayat verir.